Klimatyzacja
Klimatyzacja chłodzi, reguluje i oczyszcza powietrze.
Instalacje klimatyzacyjne są złożonymi układami, z tego powodu ich konserwacja wymaga zarówno specjalnych narzędzi kontrolnych, jak i specjalistycznej wiedzy, którą Semi Nosiadek posiada.
Klimatyzacja samochodowa wymaga regularnego serwisowania nawet, jeśli działa w miarę prawidłowo. Warto jej używać także zimą
W ramach serwisu klimatyzacji wykonujemy:
- przeglądy układów klimatyzacji: - napełnianie klimatyzacji ( cały cykl )
- naprawy układów klimatyzacji : - sprawdzenie szczelności azotem, metodą chemiczną i barwnika UV
- dezynfekcja ( odgrzybianie ) metodą: ozonowania, chemiczną
- wymiana filtra kabinowego
- wymiana filtra osuszacza, zasobnika
- płukanie układów specjalistycznym urządzeniem, konieczne przy zatarciu kompresora
- naprawa przewodów aluminiowych, aluminiowo-gumowych i gumowych
- wymiana o-ringów ( uszczelek )
- naprawa i wymiana chłodnic i parowników
- wymiana zaworków obsługowych
- regeneracja kompresorów ( posiadamy specjalistyczny stół diagnostyczny do przeprowadzania badań kompresorów pod kątem szczelności, wydajności sprężania i hałasu )
- uczelnianie kompresorów
- naprawa napędów kompresorów
Klimatyzacji należy używać o każdej porze roku
W układzie klimatyzacji znajduje się czynnik chłodzący. Jest w nim także olej. Zadaniem tego drugiego jest przede wszystkim smarowanie sprężarki, przez co działać ona może długo i bezawaryjnie.
Problem pojawia się, kiedy przez dłuższy czas klimatyzacji w ogóle nie uruchamiamy, na przykład zimą, albo gdy pojazd stoi nieużywany. Dlatego zaleca się, aby klimatyzację włączać przynajmniej raz w tygodniu. Dzięki temu układ zostanie przesmarowany.
Często kierowcy zapominają, że klimatyzacja nie tylko chłodzi, ale i osusza powietrze. Zimą więc, kiedy w kabinie jest dużo wilgoci, np. z mokrych butów, zapobiega zaparowywaniu szyb. Latem jednak przez to trzeba pamiętać o piciu podczas jazdy dużej ilości wody.
Nieuruchamianie klimatyzacji przynajmniej raz w tygodniu może być powodem uszkodzenia kompresora. Jeśli układ nie pracuje przez pół roku może dojść do jego zapieczenia się. Regularne i częste włączanie klimatyzacji sprawi, że kompresor zostanie przesmarowany.
Nieprzyjemny zapach po włączeniu klimatyzacji
Największą chyba bolączką kierowców jest włączenie klimatyzacji na wiosnę - po kilku miesiącach przestoju w jej pracy - i nieprzyjemny zapach w kabinie auta, wydobywający się z otworów wentylacyjnych. Powodem jest oszraniający się parownik. Powstająca następnie wilgoć wraz z zanieczyszczeniami, jest idealnym miejscem do rozwoju różnego rodzaju grzybów i bakterii chorobotwórczych. W chwili uruchomienia klimy, wszystko to wtłaczane zostaje do naszego auta.
Jeżeli już doprowadzimy do takiej sytuacji, powinniśmy klimatyzację zdezynfekować i oczyścić. O odgrzybieniu warto pamiętać nawet jeśli z kratek wentylacyjnych nie wydobywa się brzydki zapach.
Serwis klimatyzacji samochodowych - o czym pamiętać:
Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie klimatyzacji, warto przestrzegać praktycznych wskazówek:
- uruchomienie klimatyzacji raz na kilka dni, przynajmniej na 10 minut (nawet jeśli nie jest niezbędna) pozwoli zachować sprawność kompresora,- W przypadku niewłaściwej działającej klimatyzacji samochodowej, kierowcy i pasażerowie ryzykują: - wdychanie zanieczyszczonego powietrza w czasie jazdy,
- raz na rok skontrolowanie ilości czynnika chłodzącego w klimatyzacji oraz stanu filtra kabinowego,
- regularne korzystanie z produktów przeciwbakteryjnych i zwalczających nieprzyjemne zapachy,
- napełnianie układu klimatyzacji nowym czynnikiem chłodzącym raz na dwa lata,
- wymiana filtra kabinowego co 15 tys. km lub co roku.
- wydobywanie się nieprzyjemnych zapachów z układu klimatyzacji,
- nagromadzenie bakterii i grzybów,
- brak lub nieregularne wytwarzanie chłodnego powietrza,
- niedostateczne odparowywanie szyby przedniej,
- wzrost hałasu systemu klimatyzacji,
- nadmierne zużycie paliwa